SolHimalajska.pl

Słone zakupy

Sól czarna (Kala Namak) drobna

Sól czarna

Kala Namak (Bangla Beet lobon; Nepalski Birae Nun (बिरे नुन); Hindi काला नमक kala namak) znana również jako sól czarna lub czarna sól Indyjska to przyprawa o słonym i ostrym zapachu używana w Indiach. Przyprawa składa się głównie z chlorku sodu i kilku związków, które nadają soli charakterystyczny kolor i zapach. W zależności od źródła informacji, jedne twierdzą, że Kala Namak to rodzaj naturalnego halitu a drugie, że to ręcznie wydobyty produkt.

BogutynMlyn

Grzyby w soli

Przechowywanie w soli to stara metoda, wciąż stosowana w krajach byłego Związku Radzieckiego. Zasypywanie grzybów warstwami soli zapobiega rozwijaniu się bakterii. Sól wyciąga z grzybów wilgoć, tworząc solankę. Przed wykorzystaniem grzyby należy wymoczyć w dużej ilości zimnej wody, by wypłukać z nich nadmiar soli. Doskonale nadają się do duszonej wołowiny i wieprzowiny oraz flaczków. Odpowiednie do przechowywania w soli to grzyby takie jak: kolczaki obłączaste, boczniaki, podgrzybki, pieprzniki trąbkowe, rydze, pieczarki polne i gąsówki nagie. Proporcja soli do grzybów wynosi 3:1.

1. Mokrą ścierką wytrzeć do czysta grzyby i upewnić się, że nie ma w nich piasku i larw. Nożem z nierdzewnej stali pokroić grzyby na grube plastry. Na dno szklanego lub glinianego naczynia z pokrywką wsypać warstwę soli, na niej położyć warstwę grzybów. Sól i grzyby układać na przemian, aż naczynie będzie pełne.

2. Po 3-4 godzinach, kiedy okaże się, że objętość grzybów ulegnie zmniejszeniu, gdyż sól wyciągnie z nich wilgoć, do słoja można dodać kolejne warstwy grzybów i soli. Grzyby w soli można przechowywać w chłodnym miejscu do 12 miesięcy.